Josef Kouřil

Společnost WIKY byla založena 24. září 1991 jako holandsko-český podnik se sídlem v Kyjově, a to panem Ing. Josefem Kouřilem a jeho zahraničními partnery z Holandska. Ti jej objevili v dubnu 1991 v jeho tehdejší prodejně VEGA, která sídlila jako první prodejna po revoluci v kulturním domě v Kyjově. Získal si jejich sympatie i důvěru a během několika měsíců společně dovezli do Čech desítky kamionů různorodého zboží, mezi kterým byly také hračky. Jak říká sám pan majitel "Bylo to osudové setkání. Dodnes nechápu, čím jsem si za tak krátkou dobu zasloužil jejich obrovskou důvěru, díky které jsem mohl vybudovat úspěšnou firmu, která dnes zaměstnává okolo 260 zaměstnanců.".

Když WIKY začínala, měla 8 zaměstnanců a první skladové prostory na kyjovském letišti. Za první tři měsíce vydělala 76 mil. Kč, což bylo neuvěřitelné. Ale vzhledem k malé konkurenci a vysoké poptávce mohla WIKY v dalších letech dále růst.

V únoru 1992 firma koupila skladové prostory v Kyjově a během pár měsíců vybudovala nové zázemí pro své podnikání. Slavnostní otevření centrály proběhlo 9. 5.1993 v moravském stylu, tj. včetně cimbálové muziky a občerstvení.

V dubnu 1993 vznikla samostatná firma WIKY Slovakia pod vedením pana Jozefa Šteffka, který firmu úspěšně řídí i nyní.

V roce 1996 navázala WIKY spolupráci s prvními řetězci. Jedním z prvních řetězců bylo například Tesco.

WIKY od svého založení velmi dobře prosperovala, a tak mohl v roce 1997 pan Josef Kouřil odkoupit holandský podíl a WIKY se stala ryze českou společností, kterou je dodnes.

Ve stejném roce byla otevřena pražská pobočka v Průhonicích včetně skladových prostor. Později byl sklad přesunut do Kyjova a v Praze zůstala velkoobchodní vzorkovna.

V roce 1998 byly otevřeny první maloobchodní prodejny. V následujících 20 letech jsme otevřeli na 80 prodejen, z nichž některé jsme museli zavřít. V současné době provozujeme bez mála 60 prodejen téměř po celé republice. 

Od roku 1999 jsme sortiment rozšířili o papírenské zboží a školní potřeby, což se ukázalo jako dobrý krok. 
.